Home » Hodnocení škol » Žebříček MBA programů

Žebříček MBA programů

Pravidelně bývá v různých odborných časopisech zaměřených na ekonomiku (US News & World Report, Business Week, Financial Times, The Economist, Wall Street Journal) vydávaný žebříček nejlepších MBA programů, resp. škol, které nabízejí MBA titul. Kritici tvrdí, že metodiky používané k sestavení pořadí je třeba vnímat s určitou rezervou, a to z následujících důvodů:

1. Žebříček omezil velkou populaci jen na malý počet programů MBA a ignoruje ostatní většinu škol, mnohdy s vynikající nabídkou.

2. Mnohé metody jsou založené na subjektivních pohledech. Například rozhovory s manažery nebo děkani škol.

3. Stejný seznam známých škol se objeví v každém žebříčku jen s nějakými variacemi v pořadí, takže škola hodnocena jako číslo 1 v jednom seznamu může být číslo 17 v jiném seznamu.

4. Žebříčky mají tendenci se soustředit na školu jako celek, ale konkrétní škola může mít několik MBA programů různé kvality (např. škola může používat vysoce důvěryhodný denní program, ovšem distanční program již může být méně kvalitní).

5. Některé přední univerzity včetně Harvardu nebo Wharton poskytují jen omezenou spolupráci s některými publikacemi z důvodu jejich reputace a to mnohé žebříčky zneužívají.

Jedna studie zjistila, že objektivně pořadí MBA programů se zapsalo na základě kombinace srovnání platů začínajících absolventů. Studie dále dospěla k závěru, že skutečně objektivní hodnocení je individuálně dle potřeb každé budoucí studenta.


Leave a comment