Home » Všeobecne » Historie MBA

Historie MBA

První škola ve Spojených státech amerických, která poskytovala možnost udělat si titul, který byl předchůdcem MBA (master of business) byla Tuck School of Business. Ta je součástí Dartmouth College. Založena byla v roce 1900 a jde o první instituci, jež poskytovala vyšší tituly (masters) v oblasti obchodních věd, konkrétně Master of Science in Commerce degree, předek moderních titulů MBA.

V roce 1908 byla založena Graduate School of Business Administration (GSBA) na Harvardově univerzitě, která nabídla jako první na světě MBA program. Fakulta měla 33 studentů řádného studia a 47 studentů speciálního studia.

Univerzita Chicago Booth School of Business jako první zase nabídla Executive MBA (EMBA) program. Bylo to v roce 1940 a tento typ programu je nabízen dnes většinou obchodních škol.

Další pokrok v rámci vývoje MBA titulu byl vznik MBA programu zaměřeného na globální management. Vznikl v roce 1946 na Thunderbird School of Global Management.

Celý vývoj byl realizován na území Spojených států amerických. Poprvé se za hranice států dostal v roce 1950, kdy první tituly MBA poskytovala Univerzita Western Ontario v Kanadě. Následoval v roce 1951 titul udělovaný na Univerzitě Pretoria v Jižní Africe. Institut Business Administration v Karáčí v Pákistánu byl založený v roce 1955 jako první asijská obchodní škola Wharton School of University of Pennsylvania.

První evropskou školou nabízející MBA program se stala v roce 1957 INSEAD (Institut européen d’administration des affaires) European Business School.

V roce 1986 se Roy E. Crummer Graduate School of Business na Rollins College (Florida) stala první, která vyžadovala od všech studentů MBA programu, aby měli přenosný počítač ve třídě.

Titul MBA se postupně rozšířil do celého světa a dnes je přijat a upraven v rozvinutých a dokonce i rozvojových zemích.


Leave a comment